Víte, jaký je rozdíl mezi sympatií a empatií? Tak co přesně je tedy “empatie” a v čem se liší od “sympatie”? Umíte vy sami rozlišit, v čem je rozdíl? Pojďme si vysvětlit rozdíly tak, abychom plně pochopili a už nezaměňovali sympatickou reakci za empatickou reakci na danou situaci druhého člověka.
Co je “Sympatie”
Další možnou reakcí člověka na jednání někoho jiného, je vyjádření sympatií. Sympatizovat s druhým je schopnost vyjadřovat "kulturně přijatelné" soucítění s ostatními na danou nepříjemnou situaci. Hodněkrát to zahrnuje poukázání na něco dobrého v dané situaci. Ale, to zase není vždy tak užitečná věc, jak se na první pohled možná zdá. Uveďme si příklad: “Rozešel se se mnou můj manžel, jsem z toho nešťastná a zoufalá.” A zde je sympatizující reakce druhého člověka (kolegyně): “No vidíš, alespoň si budeš moci najít konečně pořádného chlapa!”.
Co je “Empatie”
Empatie je dovednost. Co to znamená? To znamená, že jí můžete neustále rozvíjet a prohlubovat pokaždé, když chcete. Empatie je schopnost vžít se do situace druhého a pochopit souvislosti a současné rozpoložení daného člověka co nejlépe, tak, aby se člověk i vžil do emoční roviny druhého. Dokážeme-li vyjádřit pocity druhého a pochopit (spíše ve smyslu “uchopit”) pocity druhého, je to určitý další zvláštní stupeň empatie.
Empatický člověk se dokáže nacítit do situace druhého natolik, jakoby se on sám ocitl v dané situaci. Uvedeme si zde příklad: “Rozešel se se mnou můj manžel, jsem z toho nešťastná a zoufalá.” A zde je empatická reakce druhého člověka (kolegyně): “Úplně s tebou soucítím, tohle není nic jednoduchého. Když se se mnou rozešel bejvalý, cítila jsem se hodně podobně, dost zoufale.”
Empatický člověk se dokáže nacítit do situace druhého natolik, jakoby se on sám ocitl v dané situaci. Uvedeme si zde příklad: “Rozešel se se mnou můj manžel, jsem z toho nešťastná a zoufalá.” A zde je empatická reakce druhého člověka (kolegyně): “Úplně s tebou soucítím, tohle není nic jednoduchého. Když se se mnou rozešel bejvalý, cítila jsem se hodně podobně, dost zoufale.”
V jaké z těchto dvou situací byste se cítili lépe? Empatie je těžší dosáhnout, a to hned z mnoha důvodů. Nejen že musíme aktivně naslouchat problému jiné osoby, a to bez předsudků a odsuzování druhého, ale musíme být i k sobě samým natolik upřímní, abychom se mohli nacítit do jiné osoby s našimi pocity, a to pouze jako posluchač. Empatické chování k druhému člověku, toto spojení, buduje mosty, které posilují vzájemnou důvěru a porozumění, jež jsou zdravé a dobré pro obě strany dané komunikace vyšlé z dané situace.
Jak být k druhému empatický?
V prvé řadě nic neřešte, buďte v daný okamžik s daným člověkem plně přítomni. V pozdější době tak společně můžete hledat vhodné řešení.
Nic na světě se nevyrovná tomu, když máte vedle sebe někoho, kdo plně chápe, kde právě jste a co se vám právě děje, souhlasíte? To dává člověku dobrý základ k tomu, aby se cítil lépe. Ukotvuje nás to v tom, kde právě jsme. A upřímně si sami přiznejme, jak moc kolikrát se cítíme být ztraceni v našem životě, jak moc toužíme po porozumění nejbližších v tom, co právě prožíváme a cítíme.
Příště, až se vám někdo opět otevře se svým problémem, zkuste ne jen poslouchat, co říká, naslouchejte i srdcem tomu, co slyšíte v hlase, co vidíte z pohybů a gest druhého. Zkuste se sami vžít do situace, kterou vám daný člověk právě líčí.
Vstřícný krok poskytnout pomoc a plné přijetí a uznání druhého člověka takový, jaký je – tedy i s jeho chybami, je první krok.
Vím, že je těžké, aby jste se dobrovolně dávali v šanc zbytečným emočním bolestem druhého člověka, ale věřte, že se potom budete oba cítit daleko lépe. Vase identifikace s podobným pocitem v obdobných situacích posiluje a upevňuje nejen zdravá pouta mezi vámi, ale i celé komunity jako celku.
My všichni v určitém okamžiku trpíme. A tím, že o si našich těžkostech budeme povídat a navzájem si naslouchat, si skutečně navzájem pomáháme.
Video: Rozdíl mezi empatickou a sympatickou reakcí
Zde je krátké animované video Dr. Brene Brownové z její přednášky na téma: “Rozdíl mezi empatickou a sympatickou reakcí”. Toto video úhledně shrnuje těžké a nejednoznačné téma sympatie vs. empatie a ukazuje odlišnosti v důsledcích obou odpovědí.
0 komentářů:
Okomentovat